ÖĞRETİM GÖREVLİMİZ BURCU GÜLEY ONLİNE OLARAK DÜZENLENEN KONGRELERE KATILDI

Öğretim görevlimiz Burcu GÜLEY, İstanbul’da farklı tarihlerde düzenlenen iki ayrı kongreye iki farklı sözel bildiri ile online olarak katıldı.

23-24 Aralıkta yapılan 8. Uluslararası Sosyal Beşeri ve Eğitim Bilimleri Kongresi’ne “Lise Öğrencilerinde Oyun Bağımlılığının Çeşitli Değişkenler Açısından İncelenmesi” ve “Ergenlerde Görülen Duygusal ve Psikolojik İyi Oluşun Farklı Değişkenler Açısından İncelenmesi” başlıklı sözel bildirileri katılımcılara sunumunu yaptı. 26-27 Aralıkta yapılan 6. Uluslararası Kadın Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Kongresi’ne ise “Çocukların Salgın ve Hijyen Algısının Resimlerle Analizi” ve “Pandemi Sürecinde Çocuklara Özbakım Becerilerinin Kazandırılmasına İlişkin Ev Merkezli Özbakım Programı Önerisi” başlıklı sözel bildirilerini yine katılımcılara sundu.

GÜLEY, katıldığı kongreler ile ilgili olarak şunları söyledi. “Dünya Sağlık Örgütü tarafından 12 Mart 2020 itibari ile pandemi olarak ilan edilen Covid-19 salgını; maalesef birçok alanda dünyadaki insanları tehdit etmeye devam etmektedir. Salgının yayılmasının önüne geçmek için hijyene dikkat etmek, mesafenin korunması, maske kullanımı ve temaslı kişilerin izole edilmesi gerektiği bilinmektedir. Ayrıca toplu alanlardan uzaklaşılması ve genellikle evde zaman geçirilmesi gerektiği sürekli vurgulanmaktadır.

Bu durumdan en çok etkilenenler ise akranları ile daha fazla zaman geçirmek isteyen çocuklar ve gençlerdir. Bundan hareketle bu çalışmaları yaparken pandemi döneminin çocuk ve ergenler üzerinde ne gibi etkileri olduğunu belirlemek ve olumsuz durumların önüne geçmek istedik. Gelecek nesillerin bu süreci sağlıklı bir psikolojiyle ve sosyo-duygusal anlamda zarar görmeden atlatabilmesi için ilerleyen günlerde farklı çalışmalar yapmayı planlamaktayız.”

Kongrelerin resmi web sitelerine “http://www.kadincocuksagligiveegitimkongresi.org/” ve “http://www.so syalbeseriveegitimbilimlerikonferansi.org/bildiri-programi” linklerinden ulaşabilirsiniz.